Dr. Tircsné Propper Valéria: GÖRGEY ARTÚR – ÁRULÓ VAGY NEMZETMENTŐ HŐS?
A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig sorozat
Görgey Artúr 98 évet élt. Keserűbb és nehezebb éveket adott számára a gondviselés, mint a szabadságharc mártírjainak vagy az emigrációban dicsőségben élő Kossuth Lajosnak. Mert igaz ugyan, hogy a halálnál nincs visszafordíthatatlanabb sors, de ez a sors a dicsőségbe vezette a ’48-as szabadságharc mártírjait. Görgey Artúr számára egy nagyon hosszú, keserves életút jutott azzal, hogy az oroszok presztízskérdést csináltak Görgey tábornok életének megmentéséből.
Az ország számára kellett egy „bűnbak”, akit hibáztathatott a szabadság elveszítéséért. És ez lett Görgey Artúr, aki a legnehezebb döntés előtt állt 1849. augusztus 13-án Világosnál. El kellett döntenie, hogy az egyéni dicsőség vagy a reménytelen harc és 30 ezer magyar férfi élete mellett teszi le voksát. És Görgey tábornok vállalta a megbélyegzést, mert tudta, hogy a hazát szeretve a legnagyobb egyéni áldozatot is meg kell hozni. Görgey Artúr 1849. augusztus 26-tól 1867. november 3-ig élt száműzetésben Klagenfurtban.
Az előadásban nem a ’48-as szabadságharc Görgey Artúrhoz köthető katonai eseményeiről fognak hallani, hanem Görgey Artúr magánéletéről, Kossuthtal való személyes kapcsolatáról és Görgey Artúr életének a magyar irodalomban visszatükrözött véleményekről, kritikákról. Az előadás összefoglaló gondolatát Jókai Mór fogalmazta meg: „A haza nem oszt ajándékokat, a haza áldozatokat követel.”
Tircsné dr. Propper Valéria, nyugalmazott könyvtárigazgató, bölcsészdoktor-irodalomtörténész
